Renk Kodları

Diş Macunu Renk Kodları

Diş Macunu Renk Kodları
Written by Renk

Biz ne kadar fark etmesek de renkler ve görsellik hayatımızda büyük bir yere sahiptir. Renkler, üzerimizde yarattıkları etki sayesinde duygularımızı ve ruh halimizi bir anda değiştirebilirler. Her rengin kendine göre bir anlamı vardır ve farklı hisleri canlandırırlar. Bu nedenle hayatımızın her yerinde renklere ihtiyacımız vardır ve renk kodları da bunun bir parçasıdır. Elektronik ortamda sıklıkla karşılaştığımız renk kodları günlük hayatımıza da yansımış durumdadır. Bütün renklerin kendilerine ait bir kodu vardır. Bu kodlarla elektronik ortamda yerlerini bulurlar. Bu kodların birçok çeşidi vardır. Bunlardan biri de günlük hayatımızın en önemli parçalarından biri olan diş macunları üzerindeki kodlardır. Bunlara diş macunu renk kodları denir.

  Birçoğumuz bugüne kadar diş macunlarının üzerindeki renk kodlarının farkına varmamışızdır. Bu kodlar diş macunun alt kısmında bulunur. Kare ya da dikdörtgen şeklinde olurlar. Dört renk diş macunu renk kodları vardır. Yeşil siyah mavi ve kırmızı. Bu kodların ne anlama geldiği ise sosyal ortamda tartışmalı bir konudur. Bir grup insan bu kodların diş macunlarının içeriğindeki kimyasallara işaret ettiğini düşünür. Bu insanlara göre yeşil en doğal, mavi doğal fakat az tıbbi madde içerikli, kırmızı hem doğal hem de kimyasal içerikli, siyah ise tamamen kimyasal içerikli diş macunlarıdır. Fakat bu bilgiler kulaktan dolma bilgilerdir ve bu bilgilere inanmak mümkün değildir. Diş macunları hakkında en doğru bilgiye ulaşma yolu içindekiler kısmına bakmaktır.

İlginizi çekebilir: Direnç Renk Kodları

Diş Macunu Renk Kodları Anlamları

   Aslında diş macunlarının üzerindeki bu renk kodları ürünlerin üretim aşamasıyla ilgilidir. Kayıt , renk , göz damgası gibi farklı isimleri de vardır.  Bu renk kodlarının amacı ürün ve ürünün paketi hakkındaki bilgilerin elektronik sensörlere, yani üretimi sağlayan makinelere iletimini sağlamaktır. Örneğin ürünün paketinin nasıl taşınması gerektiği , nasıl kesilmesi gerektiği ya da nasıl bükülüp katlanması gerektiği hakkındaki bilgileri makineye iletirler. Renk kodları genelde ürünün paketinden farklı bir renkte olurlar. Çünkü robotik sensörler bilgileri bu şekilde daha rahat okur. Ürünün ambalajıyla aynı renkte bir kod bulunursa makine kodu algılayamaz. Diş macunu renk kodları da aynı bu sistemle çalışırlar yani amaçları bu şekildedir.

   Diş macunları konusunda ise, macun tüpleri olduklarından farklı bir konumda üretilirler. Tüpler, uzunluklarına ve hacimlerine göre farklı büyüklüklerde kayışlarda üretilirler. Bu üretim sürecinde diş macunu renk kodları, yani baskılar anlam kazanır. Tüpün üretimini sağlayan robotik sensör, tüpü nasıl kesmesi gerektiğini ve tam olarak nereden keseceğini anlar. Eğer bu kodlar olmazsa makine üretim talimatlarını algılayamaz ve üretim yanlış gerçekleşir. Diş macunları üzerinde kullanılan kodların renginin ise aslında bir anlamı yoktur. Yukarıda belirttiğimiz gibi herhangi bir kimyasal içeriğe işaret etmezler. Kod renkleri markalara ve üreticisine göre değişir. Aynı zamanda kodlar, ürünlerin kalitesi kontrol edilirken malların defolu olup olmadığının anlaşılmasında da kullanılır.

  Bu bilgilerle beraber kulaktan dolma bilgilerle oluşan şehir efsanesinin de gerçek olmadığını anlamış olduk. Bu tür internette yayılan bilgilerin insanlar üzerinde etkisi büyüktür. Birçok insan duyduğu bilginin doğruluğundan şüphelenip paniğe kapılır. Diş macunu renk kodları hakkında duyulan bu yanlış bilgiler aynı zamanda diş hekimlerini de zor durumda bırakmaktadır. Çünkü hastaları diş macunları yüzünden sağlıklarından endişe duymaya başlamışlardır. Diş hekimleri sürekli hastalarına bu kodların kimyasal içeriği yansıtmadığını ve içeriğini öğrenmek isteyenlerin diş macunun genelde arkasında bulunan içerik kısmına bakmalarını önermektedirler. Bu yüzden diş macunu alacağınız zaman bu renk kodları hakkında endişe duymadan güvendiğiniz ve diş hekiminizin önerdiği diş macunlarını almanızda bir sakınca yoktur.

About the author

Renk

Leave a Comment