Renk Kodları

Discord Renk Kodları

Discord Renk Kodları
Written by Renk

Web sayfalarının tasarımı söz konusu olduğunda önemli hale gelen renk kodları sayfanın görünümünde özel bir etkiye sahip unsurlar arasında yer alır. Discord Renk Kodları da bundan dolayı önemlidir. Oyun severlerin kullandığı ve genellikle sesli yanının ağır bastığı görülen bir platform olan Discord yüksek kalitede iletişime imkân veren bir sayısal mecradır. İnternet ağları üzerinden iletişim kurulmasına olanak tanıyan Discord birden fazla kişi ile görüşme yapılabilmesinin yanı sıra aynı anda oyun oynamaya da fırsat yaratır. Hızlı bir ağ özelliği ve kurulan iletişim sırasında yüksek ses kalitesine sahip olması nedeni ile geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilen platformlar arasında yer alır. Renkler web siteleri tasarlanırken özel bir öneme sahip olur ve insan psikolojisi üzerinde doğrudan etki gücüne sahiptir. Bundan dolayı da sayısal ortamlarda çeşitli renk kodları sayesinde web siteleri tasarlanabilir ve uygulamalarda bu kodlardan yararlanılabilir. Discord üzerinden bir kanal açan kullanıcı dilediği kişi ile iletişime geçerken web dosyalarında kullanılacak renklendirmelerde farklı yöntemlere başvurulabilir. Renkler belirlenirken RGB renk sisteminde yer alan kodlara başvurulur. Renk değerleri oluşturulurken de grafik yazılımdan veya renk seçim aracından yararlanılır.

İlginizi çekebilir: RGB Led Renk Kodları

Renk Kodları

Çeşitli web tarayıcıları çoğu renk kodunu destekler. HTML renk adlarının yanı sıra bazı web tarayıcıların tanımladığı renk çeşitleri bulunur. HTML renk tanımlamasında 16 renk adına istinaden yazılmış kodlar bulunur. Renk kodları söz konusu olduğunda Discord Renk Kodları da kullanıcılar açısından bir alternatif olarak ortaya çıkar. Haksadesimal bir renk, sembolize edileceği zaman kullanılan HTML renk kodları olarak açıklanabilir. Bunun yanı sıra haksadesimal; bilgisayarlarda kullanılan hata kodları söz konusu olduğunda devreye giren ifadelerdir. Bilgisayar programcıları temsil ettiği değerden daha kısa yazılma özelliğine sahip olan bu kodlar aracılığı ile oluşan hataları yazarlar. Kısa olması onun tercih edilmesinde en önemli özelliğidir. HTML renk kodları üç takım değeri kapsar. Bundan dolayı da HEX kullanılarak 16 milyonun üzerinde rengin ifade edilmesi mümkün olur. Discord’un renk paleti söz konusu olduğunda #7289 mavi, #ffffff beyaz, #23272a siyah olarak ortaya çıkar. Kırık beyaz renkten örnek vermek gerekirse bu rengin RGB eş değeri 242 242 242 olarak ifade edilir. Hexadecimal kodundan bahsedileceği zaman ise #f2f2f2 yazılır. Bunun gibi başka bir örnek söz konusu olduğunda ise hayalet beyaz için RGB eşdeğeri 248 248 255 olur. Hexadecimal kodu ise #f8f8ff şeklindedir. Bunun gibi verilecek örnekler çoğaltılabilirken sayısal ifadelerle konu açıklanabilir.

Dicord Renk Kodları ile modlama yapılarak renk değiştirme işlemi yapılabilir. Modlama yapılmadan da siyah ve beyaz arka plan seçenekleri arasında tercih yapmak mümkün olur. Web sayfalarının arka plan renkleri değiştirileceği zaman bgcolor parametresini girmek gerekir. Aynı zamanda rengin İngilizce adı veya onaltılık sistemde hazırlanan renk kodu girilerek değişim yapmak mümkün olur. Web sitelerinin oluşturulma amaçları çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu tür uygulamalar dijital ortamlarda işlem yapmak için gerekli olurken kişi ya da kurumların bir web sitesine sahip olması mümkündür. Web siteleri aracılığı ile ticari faaliyetler yürütmek oldukça yaygındır. Discord gibi uygulamalar bir konuşma programı olmasının yanı sıra ayrıca web sitesine de sahiptir. Discord’un web sitesinden de insanlar konuşma ya da toplantı yapma gibi gereksinimlerini karşılayabilirler. Web sitesinde kullanılan renk kodları da bu nedenle farklıdır. Açık yeşil renk bir arka plan oluşturulmak istendiğinde bgcolor için Limegreen yazılabilir. Ayrıca Limegreen yazılmayıp onaltılık sistemde yer alan RGB kodu #41A317 de yazılabilir. Onaltılık sistem Hexadesimal sayı sistemi olurken bu sistemde yer alan elemanlar; 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9, A,B,C,D,E,F olarak ifade edilir.

About the author

Renk

Leave a Comment