Renk Kodları

HDMI Renk Kodları

HDMI Renk Kodları
Written by Renk

High Definition Multimedia Interface olarak da bilinen HDMI ses ve görüntü verileri aktarılacağı zaman kullanılır. Verileri sıkıştırmadan aktarma özelliğine sahip olan bu ara birim birçok cihazla uyumlu olarak çalışmak üzere geliştirilmiştir. HDMI Renk Kodları bu arabirim için kullanılırken bağlantı yapılırken bu bilgiye gereksinim duyulur. Ses ve video teknolojisindeki gelişmeler nedeni ile bu tür ara birimlerde de sürekli bir yenilenmeden söz etmek mümkün hale gelmiştir. Teknik ekipman olarak üretilen HDMI arabirimi performans açısından yüksek standarttadır. Çeşitli türlere sahip olan bu kablolar arasında yer alan örnekler aşağıdaki gibidir:

 • Standart Kablo
 • Ethernetle Standart Kablo
 • Yüksek Hıza Sahip Kablo
 • Ethernetle Yüksek Hıza Sahip Kablo
 • Üst Düzey HDMI Kablo
 • Üst Düzey Yüksek Hız Kablo ve Ethernet
 • Ultra Yüksek Hızlı Kablo

İlginizi çekebilir: Photoshop Renk Kodları

Sıkıştırılmamış görüntü ve ses verileri dijital ortamlara aktarılmak istendiğinde bu verilerin cihazlara aktarımı sırasında ara birimlere gerek duyulur. HDMI kablolar da arabirim olarak görev yapan ürünlerdir. Yüksek tanımlı ve çoklu ortam ara birimi olarak da bilinen HDMI kablolar ses ya da video gönderebilirken her ikisinin bir arada gönderilmesi gerektiğinde de kullanılmaktadır.

HDMI Kablo Ne İşe Yarar ?

Teknolojik gelişmeler sürekli ileriye dönük olarak değişim geçirirken dijital cihazların ses ve görüntü aktarımı sırasında ara birimlere ihtiyacı olur. Bu gereksinimi karşılamak üzere geliştirilen HDMI kablolar hakkında merak edilenler arasında HDMI Kablo Ne İşe Yarar? Sorusu da yer alır. Bu kablolar ses ve görüntü verileri aktarılacağı zaman devreye giren arabirimler olurken bu işlemleri ayrı ayrı ya da birlikte yapabilme özelliğine de sahiptir. HDMI Renk Kodları kabloların bağlantısı sırasında ihtiyaç duyulan bir bilgidir. Birçok türe sahip olan bu arabirimlerin çeşitli özellikleri vardır. Bunlar arasında yer alan standart türler televizyon veya uydu gibi cihazlar için önerilirken DVD oynatıcılar ve genel ekranlar için de tavsiye edilmektedir. Standart kablo ile aynı özellikleri taşıyan Ethernet ile standart kablolar performans açısından da benzerlik gösterir. Yüksek hız HDMI kablolardan söz etmek gerektiğinde ise 3D ve derin renk gibi ekran teknolojilerinden de bahsedilmelidir. 1080p başka bir 1080p kaynağına bağlanacağı zaman bu tür HDMI kabloya ihtiyaç duyulur. Ethernet ile yüksek hız HDMI kablolar 3D ve derin renk görüntüleme teknolojilerini kapsar. Blu-ray disc oynatıcıların yanı sıra ev sinema sistemlerinde de bu arabirimlere gerek duyulur.

HDMI kablo türleri arasında yer alan üst düzey kablo ve üst düzey yüksek hız kablo ve ethernetten bahsetmek gerektiğinde ise kabloların HDR olarak adlandırılan yüksek dinamik aralık ile saniyede 60 kare çözünürlüğe ve genişletilmiş renk uzayına sahip oldukları görülür. HDMI Renk Kodları söz konusu olduğunda da bu kablolar ile ilgili merak edilenler olur. HDMI kablolar arasında yer alan ultra yüksek hızlı kablolar yüksek bant genişlikli bir özellik sunmaktadır. Bu kablolar ayrıca HDMI Ethernet kanalını da içermektedir. Renk kodlarından bahsetmek gerektiğinde ise verilebilecek bazı örnekler şunlardır:

 • Açık turkuaz: #08E8DE; RGB (8,232,222)
 • Alev Kırmızısı: #FF4D00; RGB (255,77,0)
 • Ametist: #9966CC; RGB (153,102,204)
 • Açık mor: #E0B0FF; RGB (224,176,255)
 • Açık yeşil: #66FF00; RGB (102,255,0)
 • Altuni: #FFD700; RGB (255,215,0)

HDMI içerik koruma özelliğine sahip bir arabirimdir. Çeşitli özelliklere sahip olan bu ürünler sayesinde ses ve görüntü aktarımı yapmak mümkün hale gelir. Çok kanallı ses verilerini de destekleme özelliğine sahip olan bu arabirimler sıkıştırılmamış ses ve video verilerinin aktarımında devreye girer.

About the author

Renk

Leave a Comment