Renk Kodları

Minecraft Renk Kodları

minecraft renk kodları
Written by Renk

Minecraft son zamanların en sevilen oyunları arasında ilk sıraları oynamaktadır. Oyun tarihinde en çok satılan oyun Minecraft’tır. Bu özelliği sayesinde birçok kullanıcı tarafından oynanmaktadır. Minecraft oyununda renkli yazı yazabilmek çok önemlidir. Oyuncuların renkli yazabilmeleri için Minecraft renk kodları bulunmaktadır. Hayatta kala türünün en yaygın örneklerinden olan Minecraft oyunu, hem tek hem de çok oyuncu ile oynanma özelliğine sahiptir. Sunucularda oyun arkadaşları ile sohbet ederken farklı mesajlarla ilgi çekmek mümkündür. Bunu renk kodları ile mesaj renklerini değiştirerek yapabilirsiniz. & sembolü, renk kodunun sembolüdür. Bu işaretin ardından gelen kodlar rengi değiştirmeye yarar. Diğer oyuncular tarafından farklı ve havalı görünmenin yolu bu renk kodlarından geçer.

İlginizi çekebilir: Renk Kodları

Minecraft Renk Kodları Nelerdir ?

Minecraft oyununda chat yani sohbet bölümünde renkli yazmak için Minecraft renk kodları kullanılır. Bu kodlar yardımıyla yazıları rengarenk yazmak ve arkadaşlarınızı şaşırtmak mümkündür. Renk kodları çok çeşitlidir. Kişiler kendilerine en uygun olan renk kodunu seçip kullanabilir. Minecraft oyununda chat kısmı bulunmaktadır. Bu bölümde kullanıcılar kendi aralarında konuşup mesajlaşabilmektedir. Renk kodları ile mesajların rengi değişmektedir. Dileyen kişiler istedikleri renklerde mesaj yazabilme imkanına sahiptir. Renk kodlarını yazılmak istenen mesajın hemen başına ekleyerek renkleri aktifleştirmek mümkündür. Renklerin çeşitli anlamları vardır. Mesaj yoluyla renkleri kullanmak duyguları ifade etmenin etkili yollarından biridir. Bir konuya dikkat çekmek, ilgi çekmek veya farklı görünmek için renkli mesaj yazma özelliği kullanılabilir.

Minecraft renk kodları birçok rengi içermektedir. Bu renkler ve kodları şunlardır:

 • &1 koyu mavi
 • &2 koyu yeşil
 • &3 turkuaz
 • &4 koyu kırmızı
 • &5 mor
 • &6 altın sarısı
 • &7 gri
 • &8 koyu gri
 • &9 açık mavi
 • &0 siyah
 • &a açık yeşil
 • &b açık mavi
 • &c açık kırmızı
 • &d pembe
 • &f beyaz

Bu renk kodları sayesinde oyun içerisindeki chat kısmındaki mesajların renklerini değiştirmek mümkündür. Bu kodlar yazıldığında karşı taraf kodu görmemektedir. Direkt olarak mesajı kodun belirttiği renk ile görmektedir. Renkler duyguları ifade etmenin en etkili yollarından biridir. Örneğin dikkat çekilmek istenen bir konu kırmızı ile yazıldığında amacına ulaşmaktadır. Çünkü kırmızı uyarı veren ve dikkat çeken bir renktir.

Minecraft Renk Kodları Nasıl Kullanılır?

Minecraft oynarken chat kısmından mesajları renkli yazmak için kodlar kullanılır. Bu kodlar karşı taraf tarafından görünmez. Kodu kelimenin başına yazmak gerekmektedir. Bu sayede yazılan kelime kodun ifade ettiği renk olarak görünecektir. Örneği &dİSİM yazdığınızda, İSİM yazısı pembe görünecektir. Renklerin hayatımızdaki yeri çok geniştir. Renkler sayesinde cisimleri ayırt etmek mümkündür. Ayrıca renklerin kullanıldığı yerlere göre çeşitli anlamları bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile elektronik ortamda birçok oyun, web sitesi kurulmuştur. Bu yerlerde renkler ayırt edici özelliktedir. Minecraft renk kodları ise oyundaki yazışmaların renkli olmasını sağlar.

Renklerin dijital ortama aktarılması, renk kodları sayesinde gerçekleşmiştir. Elektronik ortamda birçok oyun bulunmaktadır. Minecraft bu oyunlar arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Minecraft oyununda chat kısmından oyun içi konuşmak mümkündür. Oyuncular farklı görünmek veya bir cümleyi vurgulamak için renk kullanmak istemektedir. Minecraft renk kodları sayesinde renkli şekilde yazmak mümkündür. Bu kodlar çok çeşitli renk skalasına sahiptir. Belirtilen kodları mesajın başına yazdığınız takdirde, mesajınız o belirttiğiniz renkte gönderilecektir. Bir mesaj için sadece bir renk kodu kullanılabilir. Aynı andan birden daha fazla sayıda renk kodu yazmak mümkün değildir. Vurgulayıcı renkler ile karşı tarafın sizi dikkate almasını ve yazdığınızı okumasını sağlayabilirsiniz. Her rengin karşı tarafta etki ettiği anlam farklıdır.

About the author

Renk

Leave a Comment