Renk Kodları

Photoshop Renk Kodları

Photoshop Renk Kodları
Written by Renk

Photoshop dünyada en çok kullanılan fotoğraf uygulamalarından biridir. Photoshop’ta renklerin bütün tonları kullanılmaktadır. Bu renklerin kullanılabilmesi için her birinini ayrı ayrı kodu bulunmalıdır. Photoshop renk kodları sayesinde bu renkleri kullanmak mümkündür. Renkler insan hayatını anlamlandıran ve onu en iyi ifade eden şeylerin başında gelir. Photoshop’ta beş adet renk modu bulunmaktadır. Bunlar RGB renk modu, CMYK renk modu, indeks renk modu, gri tonlama modu ve bitmap modu olarak adlandırılır. RGB renk modunda milyonlarca farklı renk yer almaktadır. Her ana rengin binlerce alt tonu var. Tüm bu renkler ayrı ayrı kodlanmıştır RGB modunda her rengin yoğunluk değeri vardır. Tüm renkler kendine özgü kodlarla belirlenmiştir.

İlginizi çekebilir: HDMI Renk Kodları

Photoshop RGB Renk Modu

Photoshop uygulaması fotoğraflardaki seçili bölgeleri boyamayı, doldurmayı ve konturlamayı sağlar. Bu renklerin seçiminde geniş bir renk skalası karşımıza çıkar. RGB renk modunda renklerin farklı yoğunlukları bulunmaktadır. RGB modu, üç ana renkten oluşmaktadır. Bu renkler kırmızı, yeşil ve mavidir. Bu renklerin birleşimi ile farklı renkler oluşur. Diğer tüm renkler bu üç ana rengin alt tonu veya karışımlarından meydana gelmektedir. Photoshop renk kodları ile fotoğraf düzenlemelerinde çeşitli renkler kullanılabilir. Photoshop uygulamasında renkleri farklı modlara dönüştürmek de mümkündür.

Dijital ortamın gelişmesi ile birlikte elektronik ağlar önem kazanmıştır. Günlük hayat aktivitelerimiz olduğu kadar fotoğraf ve diğer görsellerimiz de elektronik ortama aktarılabilmektedir. Bu nedenle renklerin insanlar üzerindeki etkileri çok önemlidir. Bu nedenle doğru renk seçimi insanlardaki duyguları harekete geçirmektedir. Photoshop renk kodları ile fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmak mümkündür. Renklerin tonu, parlaklığı ve doygunlukları ile oynama yapılabilmektedir. Farklı renk tonları ile gerçekle bire bir renk uyuşumu sağlanmaktadır. Bu nedenle Photoshop’un geniş renk seçeneği, onu en çok tercih edilen uygulamalar arasına sokmaktadır. Photoshop’ta en çok RGB renk modu kullanılmaktadır.

Photoshop CMYK Renk Kodları

Photoshop’ta CMYK renk kodları dört farklı baskı renginden meydana gelmektedir. Bütün renkler cam göbeği, pembe, sarı ve siyah renklerin birleşiminden meydana gelmektedir. Her rengin katılma yüzdesi farklıdır. Photoshop renk kodları farklı modlarda oluşturulabilir. Renk tonlarına göre farklı modlarda seçimler yapılabilmektedir. Ayrıca RGB renk modundan CMYK renk moduna geçiş yapılabilmektedir. İndeks renk modunda ise 256 farklı renk bulunmaktadır. Bu mod insanların renkleri farklı algılaması olgusuna dayanmaktadır. Gri tonlama modunda , grinin birçok farklı tonu yer alır. Genellikle siyah beyaz renklendirmelerde kullanılır. Gri renkte en fazla 256 ton vardır. Grinin tonu, siyahın yüzdeliğine bağlıdır. Siyahın yüzde değerine göre gri renk oluşur. Bitmap renk modunda ise görüntülerin pikselleri ayırt edilir. Her pikseli temsil etmek için siyah ve beyazın tonları kullanılır.

Photoshop uygulamasında renklerin tonu, doygunluğu ve parlaklığı değiştirilebilmektedir. Renklerin değiştirilmesinde farklı birçok renk modu kullanılır. Photoshop renk kodları ile renkler üzerinde oynama yapmak mümkündür. Dijital ortamda e-ticaret ve diğer amaçlara hizmet eden uygulamalarda renk seçimi çok önemlidir. Çünkü renkler duyguları harekete geçirici niteliğe sahiptir. Farklı renk modları sayesinde gerçek hayattan birçok renk elektronik ortama aktarılabilmektedir. Görüntüler farklı renk modları arasında geçiş yaptırılabilmektedir. Bu sayede desteklenmeyen renkler, fotoğraflara uygunlukları test edilerek en doğru renk modu seçilebilir. RGB modu en çok tercih edilen renk modudur. Çünkü renk skalası oldukça geniştir. Üç ana renkten mavi, kırmızı ve yeşilin birleşimiyle oluşan tüm renk kombinasyonlarını içermektedir. Bu nedenle photoshopta en çok kullanılan mod olma özelliğine sahiptir.

About the author

Renk

Leave a Comment