Renk Kodları

Php Renk Kodları

Php Renk Kodları
Written by Renk

Renk kodları sayısal ortamlarda ihtiyaç duyulan uygulamalar arasında yer alır. Harf ve sayı dizisi olarak kullanılan bu kodlar aracılığı ile dünya genelinde ortak bir kullanım söz konusu olur. Web sitesi tasarımlarında özel bir öneme sahip olan renk kodları sayesinde tasarım aşaması şekillenir. Php Renk Kodları da bu tür uygulamalardan yalnızca biridir. Web tasarım yapılırken site içerisinde yazılar kullanılır. Bu yazıların ebatları ve renkleri birbirinden farklı olabilmektedir. Yazı renkleri kişi tercihine bağlı olarak ayarlanabilen bir durum olurken aynı zamanda da yazının ihtiyaçlarına bağlı olarak bu durum değişebilir. Başlık yazıları, içerikte kullanılan yazılar ya da linkler söz konusu olduğunda farklı renk kodlarına ihtiyaç olabilir. Html içerisinde renk vermek gerekli olduğunda css stil kodları kullanılabilirken her renk için geçerli farklı bir kod bulunur. Bu kodlar listeleneceği zaman ise # işareti kodun başında kullanılır. Php sunucu-taraflı olarak adlandırılan programlamaya uygun olarak hazırlanmış olsa da kullanıcılar açısından daha fazlasını yapma şansını da yaratır. Php betikleri üç alanda kullanılır. Birincisi sunucu-taraflı programlama olarak adlandırılırken ikincisi komut satırı uygulamalarıdır. Üçüncü alan ise masaüstü uygulamaların yazımıdır.

İlginizi çekebilir: CSS Renk Kodları

Php Nedir ?

Her renk için farklı bir kodlama söz konusu olurken merak edilenler arasında Php Nedir? Sorusu da yer alır. Bir renge ait kod oluşturulduğunda bu kodların yalnızca o renk için kullanıldığı görülürken Php Renk Kodları da kendine özgüdür. Yazılara renk verilmesi gerekli olduğunda CSS dosyaları içerisinde de tanımlama yapılarak renk verilmesi mümkün olur. Php dijital platformlarda kullanılan ve geniş bir kitle tarafından tercih edilen HTML içine gömülebilen betik dile verilen isimdir. Html kodu oluşturmak için gerekli olan durum çeşitli kodları yazmaktır. Php kodu yazılarak Html dosyasına bu gömüldüğünde yeni kullanıcılar açısından kolay bir kullanıma olanak tanır. Yeni kullanıcılar açısından konuya bakıldığında ise Php kullanmanın kolay öğrenilebilir olması öne çıkan bir özelliktir. Kullanıcılar kısa süreler içerisinde Php ile programlama yapma şansı yakalarken basit programları da yazabilirler. Php’nin bir diğer özelliği ise tüm işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilmesidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan http sunucularının Php tarafından desteklendiği görülürken bu uygulama modül olarak ya da CGI işleyici olarak da çalıştırılabilmektedir.

Php yalnızca HTML çıktı üretmekle sınırlı olmayan uygulamalar arasında yer alırken görüntü çıktısı da üretebilme yeteneğine sahiptir. Metin tabanlı dosyalardan söz edileceği zaman da Php’den yararlanılabilir. Bu dosyaları otomatik oluşturma kabiliyetinde olan Php depo sistemi kullanımına da olanak tanır. Php dinamik site sayfaları geliştirme fırsatı sunarken bu uygulamanın site sayfaları oluşturmak dışında da kullanıldığı görülür. Php Renk Kodları ile farklı tasarımlar yapılması mümkünhale gelir. Renkler insan psikolojisi üzerinde doğrudan etki gücüne sahip unsurlar olurken çeşitli sektörler açısından onlardan yararlanılır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular göstermektedir ki renkler insanları harekete geçirme gücüne sahip unsurlar arasındadır. Bundan dolayı da yazılım sektörünü ilgilendiren web tasarımlarında renk kodları ayrı bir öneme sahip olur. Php için bir örnek vermek gerektiğinde rastgele bir renk kodu üretmek ve bunu istenilen yazı renginde ve arka planda kullanmak mümkün olur. #758cla bir deneme rengi olarak üretilebilir. Web siteleri için uygun renk tasarımı seçileceği zaman çeşitli kodlardan yararlanarak bunu gerçekleştirmek mümkün olur. Her rengin kendine özgü bir kodu olması nedeni ile bu kodlar yalnızca o renk için kullanılmaktadır. Renklerin elektronik ortama taşınabilmesi ise piksel yapıları ile doğru orantılıdır.

About the author

Renk

Leave a Comment