Renk Kodları

X Ray Cihazı Renk Kodları

X Ray Cihazı Renk Kodları
Written by Renk

X Ray cihazları çeşitli ortamlarda kullanılan ve çanta ya da benzeri eşyalar içerisinde zararlı herhangi bir ürün olup olmadığını anlamaya yarayan aletlerdir. Bu cihazlar düşük radyasyonla çalışırlar. Tehlikeli maddelerin anlaşılmasında kullanılan aletlerin organik ya da inorganik maddeleri de ayırt etme gücü bulunur. X Ray Cihazı Renk Kodları merak edilir. Eşya kontrolleri sırasında sık kullanılan bu cihazların geliştirilmiş bilgisayar resim programları ile desteklendiği görülür. Resim kalitesinde netlik ve keskinlik yazılım programları aracılığı ile mümkün olurken bu sayede zararlı alet ya da maddelerin tespit edilmesi kolaylaşır.

Bu cihazlar genellikle havaalanı, alışveriş merkezleri gibi yerlerde kullanılırken güvenlik gerektiren her ortamda cihazlardan yardım alınır. X ışını ile çalışan bu cihazların düşük oranda radyasyonla çalıştığı bilinir. X ışını radyoaktif röntgen ışınıdır. Bu ışınların çıplak gözle bakıldığında görünmesi mümkün olmamaktadır. X Ray cihazları çeşitli bölümlerden oluşurlar. Üç bölümden oluşan X Ray cihazları; ünite, ekran ve kontrol panelinden meydana gelir.

Renk Kodları Makaleleri

X Ray Cihazı

X Ray Cihazı güvenlik önlemleri alınması gerektiğinde kullanılan bir üründür. Bu cihazda yer alan bölümlerden ünite kısmında X ışınlarının gönderildiği taşıyıcı bant bulunur. Bu bölüme eşyalar konulurken aynı zamanda da X ışınları algılanır. Ekran adı verilen bölümde ise aygıttan geçen eşyalar izlenir.

Monitör olarak da bilinen bu bölümde çanta ya da bavul gibi eşyaların içinde yer alanlar görülür. Kontrol paneli olarak adlandırılan üçüncü bölümde ise aygıtın kontrol edildiği düğmeler bulunur. Bu cihazlar maksimum güvenlik sağlanması gerekli olduğunda kullanılırlarken tehlikeli durumların tespit edilmesinde onlara gereksinim duyulur. Eşyalar yürüyen banda konduktan sonra kabin kısmında X ışını salınması aracılığı ile görünebilir hale gelir.

Bu görüntü monitöre yansır bu yansıma sırasında eşyaların çeşitli renklerle ayırt edildiği görülürken her eşyanın rengi farklıdır. Güvenlik görevlisi monitörde gördüğü bu verilere dayanarak tehlikeli bir durum olup olmadığına karar veren taraftır. X Ray Cihazı Renk Kodları bu noktada önemli hale gelir. Bu cihazlarda kullanılacak renk kodları ürünün satıldığı firmayla bağlantılı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Bununla birlikte temelde kullanılan renk kodları arasında mavi ve yeşil renkler söz konusu olur. Bu durumda da kimya bilimi devreye girer ve maddelerin atom numaralarına göre renklendirme işlemi yapılır. Atom numarası 10’un altında olan organik maddelerden söz etmek gerektiğinde kullanılacak renkler kahverengi veya turuncu olurken cihaza bu renk kodlarının işlenmesi ile tarama yapılır.

İlginizi Çekebilir; MTA Renk Kodları

X Ray Renk Kodları

Atom numarası 18 veya daha büyük olduğunda bu maddeler için mavi ve yeşil renk tonlarının kullanıldığı görülür. X Ray Cihazı Renk Kodları hakkında bilinmesi gerekenlerden biri de bu ürünlerin 21 farklı renk skalasına sahip olarak üretildikleridir. Genellikle 3 ana renk üzerine odaklanan X Ray cihazlarında ana renklerin dışında da farklı renk kodları bulunur. Her renk ayrı bir maddeyi temsil etmesi nedeni ile arama sırasında hangi ürünün ne tür bir maddeden yapıldığını anlamak mümkün olur.

Kontroller sırasında da güvenlik görevlisinin cihaz kullanımı konusunda eğitim aldığı görülürken bu eğitimler sayesinde zararlı maddelerin tespit edilmesi mümkün olur. X Ray cihazlarında kullanılan renk kodları siyah için çarpan 1’dir. Kahve rengi için 10, Kırmızı içinse çarpanın 100 olduğu görülür.

Grinin çarpanı 0,01 olurken beyaz söz konusu olduğunda bu sayı 0,1 olur. Bu renklerin sıcaklık katsayıları ise sırasıyla 0, -30, -80, 30 ve 500’dür. X Ray cihazlarının güvenlik sağlanması için kullanıldığı görülürken bu ürünlerin kullanımı sırasında güvenlik görevlilerinin eğitilmesine gerek duyulur. X ray cihaz kodları hakkındaki yazımızın sonuna geldik.

X-ray cihazında metal hangi renkte görünür?

X-ray cihazlarında mavi renk metal ve organik olmayan maddeleri niteler, Turuncu renk ise organik metal olmayan maddeleri ifade eder.

X-ray de ne görülür?

X ray cihazlarında kapalı olarak taşınan eşya taşıma araçlarının içeriklerinin tehlikeli bir madde taşıyıp taşımadı görüntülenir.

About the author

Renk

Leave a Comment